طرح درس روزانه علوم پایه ششم از درس سفر به اعماق زمین
|
ردیف |
مشخصات عمومی |
نام درس :علوم موضوع درس :سفر به اعماق زمین پایه ی :ششم
روش تدریس:کاوشگری تعداد افراد:20نفر مدت اجرا :45دقیقه |
بارم |
|
1 |
هدف کلی |
آشنایی فراگیران با سفر به اعماق زمین |
|
|
2 |
اهداف جزئی و رفتاری |
اهداف جزئی: 1)لایه های درونی زمین را نام ببرد. 2) تفاوت لایه های مختلف زمین را توضیح دهد. اهداف رفتاری: 1)فراگیر بتواند لرزش اجسام در محیط اطراف را نام ببرد(مهارتی) 2)فراگیر بتواند ویژگی های مختلف لایه های زمین را بگوید(دانشی) 3)فراگیر بتواند مواد تشکیل دهنده زمین در قسمت پوسته و گوشته را بگوید(دانشی) 4) فراگیر بتواند چوب خشک و مرطوب را با هم مقایسه کند و آن را به چگونگی لرزش در سنگ های مختلف ربط دهد.(مهارتی) 5) نسبت به درس علاقه نشان دهد(نگرشی) 6) فراگیر باید بداند زمین متعلق به همگان است و وظیفه او حفظ و آبادانی آن است.(نگرشی) |
|
|
3 |
مواد وسایل آموزشی |
فیلم آموزشی، کره جغرافیایی و ماکت کره زمین که به لایه های مختلف تقسیم شده باشد، تصاویر بزرگ شده کتاب، چوب خشک و مرطوب. |
|
|
4 |
روش تدریس |
کاوشگری |
|
|
5 |
ارزشیابی تشخیصی یا ورودی |
در این قسمت سوالاتی از درس قبلی(کارخانه کاغذ سازی) توسط معلم پرسیده می شود. 1)اسید ها چه ویژگی ها دارند؟ 2)چهار ویژگی مشترک فلز ها را نام ببرید؟ |
|
|
6 |
ایجاد انگیزه |
معلم فیلم سفر به اعماق زمین را تهیه می کند و قسمت هایی از آن را برای دانش آموزان می گذارد و از دانش آموزان درباره سفر به اعماق زمین سوال هایی را می پرسد. |
|
|
7 |
ارائه درس جدید |
سلام و احوالپرسی از دانش آموزان , دقت در وضعیت جسمی و روحی آن ها , حضور و غیاب و جویا شدن از احوال غایبین احتمالی , بررسی تکالیف و گروه بندی؛با یاد و نام خدا و صولوات بر محمد و آل محمددانش آموزان به گروه بندی کرده درس جدید را شروع می کنیم بامرحله اول و دوم معلم دانش آموزان را تشویق می کنند که در گروه خود به گردآوری اطلاعات در این مورد بپردازند و آن را به نظر معلم برسانند.در مرحله سوم: دانش آموزان پاسخ های خود را که در مرحله قبلی داده اند می دهد تا به تفاوت لایه های |
|
|
8 |
ارزشیابی تکوینی |
1)لایه های درونی زمین به چند قسمت تقسیم می شوند. 2)آیا قسمت پوسته زمین کدام یک ازسه حالت می باشد نام ببرید. |
|
|
9 |
ادامه ارائه درس |
آزمایش و بررسی می کنند و معلم ماکت ساخته شده را به فراگیران می دهد تا به تفاوت لایه های مختلف کره بپردازند.مرحله چهارم: معلم از دانش آموزان می خواهد آنچه که به دست آورده اند و نتایج تحقیقات خود را جمع بندی کند و به حضور سایر دانش آموزان ارائه دهد جمع بندی: لایه های درنی زمین به چند قسمت تقسیم پوسته،گوشته و هسته تقسیم می شود که پوسته حالت جامد، گوشته حالت مایع و هسته خمیری است و ................ با مثال های متعدد با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد تدریس را به اتمام می رسانیم... |
|
|
10 |
ارزشیابی پایانی |
به هر گروه چوب های خشک و مرطوب می دهیم و از آنها می خواهیم که چوب ها را بشکنند و نتایج دیده های خود را بر روی تخته سیاه بنویسد. |
|
|
11 |
جمع بندی و نتیجه گیری |
مدلی از کره زمین را بسازند که لایه های مختلف را نشان دهند به گونه ای که ضخامت و نرم بودن را نشان دهند. |
|