مشخصات عمومی

ردیف

کتاب هدیه آسمانی  پایه سوم    مقطع ابتدایی  تاریخ.../2/1396

 

موضوع:طرح درس روزانه عیادت   وقت45دقیقه   تعدادفراگیر20نفر

بارم

1

هدف کلی

آشنایی با آداب عیادت از مریض

 

2

اهداف جزئی و

 

 

رفتاری

 دانش آموزان در فرآیند آموزش و تدریس معلم

1)آشنایی با عیادت به عنوان یکی از اخلاق های خوب و زیبای مسلمانان.

2)  دادن پیشنهادهایی برای کمک به دوستان بیمار خود وخوشحال کردن آنا

3)  نام بردن کارهایی که می توان برای خشنودی بیمار انجام داد.

4)  نام بردن موقعیت هایی را که باید در آن آداب عیادت را رعایت کرد.

5) علاقه نشان دادن برای رفتن به عیادت  دیگران.

6)  بتواند در مورد موضوع بحث صحبت کند.

7)بتواند با مریض برخورد خود را بگویند.

8) علاقه خود را در رابطه با برخورد با مریض توضیح دهند.

9)  فایده های عیادت رفتن را بگویند.

 

3

مواد و وسایل آموزشی

وسایل لازم مورد نیاز در ایفای نقش- کتاب درسی - تخته

 

 

4

روش تدریس

روش سخنرانی- پرسش و پاسخ گروهی

 

5

آماده سازی ایجاد انگیزه

به صورت نمایش در کلاس دانش آموزان نقش مریض و عیادت کننده را ایفا کنند.

 

6

ارزشیابی تشخیصی (کنترل پیش دانسته ها)

1) خلاصه ای از درس قبل را بازگو کنند؟

2)عبادت چیست؟

 

7

ارائه درس

معلم:بچه ها امروز می خواهیم به کمک هم یکی از درس های شیرین هدیه آسمان را بیاموزیم و از آن نتایجی خوب بگیریم معلم:کدامتان می دانید ما چند امام داریم معلم:چند ویژگی امامان را بگویید ؟ فراگیران: معلم:خدا برای چه امامان و پیامبران را فرستاده است ؟ فراگیران: معلم:نام امام ششم چیست؟ فراگیران: آموزگاربه تعداد دانش آموزان کلاس کارتهایی می دهد که درست کرده و حروف کلمه "عیادت"را روی آن نوشته و به کمک همین کارتها دانش آموزان را گروه بندی کرد. فراگیران:با توجه به رنگ کارتها تشکیل گروه داده و حروف را کنار هم می گذارندو کلمه "عیادت"را می سازند. معلم:از فراگیران می خواهد در گروه با کلمه عیادت جمله بسازند. فراگیران:جمله می سازند و آنها را می خوانند و یکی دوتا از جمله ها را روی تابلو می نویسند.

 

8

ارزشیابی تکوینی

1)یک ویژگی از عیادت بیماران را نام ببرید؟

2)پیامبری که بیشتر برای عیادت بیماران می رفت نام ببرید؟

 

9

ادامه ارائه درس

معلم:آیا می دانید معنی کلمه عیادت چیست فراگیران: معلم:آیا تاحالا به عیادت کسی رفته اید؟چه کسانی؟ فراگیران: معلم:چرا به عیادت آنها رفته اید؟ فراگیران: معلم:چه چیزهایی برای آنها برده اید؟ فراگیران: --- معلم:چرا این وسایل را برده اید؟ فراگیران: معلم:از فراگیران می خواهد هر کدام در گروه درس را به صورت انفرادی بخوانند.فراگیران:مشغول خواندن درس می شوند معلم:از سه گروه می خواهد درس را برای اعضای گروه شرح دهند. فراگیران:درس را برای اعضای گروه توضیح می دهند. معلم:از فراگیران می خواهد که هر کدام از اعضای گروه نظر خود را درباره داستان بنویسند. فراگیران:نظرات خود را می نویسند. معلم:نظرات را برای هم بخوانید و نتیجه نهایی را بنویسید. فراگیران:نتیجه نهایی را می نویسند و می خوانند و نتیجه را به کلاس می چسبانند. معلم:از فراگیران می خواهد داستان را به صورت نمایش در کلاس اجرا کنند فراگیران: انجام می دهند معلم: می خواهم جواب را پس از فکر کردن برایم بگویید فراگیران: جواب را برای دیگران می گویند.

 

10

ارزشیابی پایانی

1)عیادت را تعریف کنید؟

2)ویژگی های عیادت از مریض را بنویسید؟

 

11

جمع بندی مطالب

معلم موضوع درس را به صورت خلاصه در پایان جمع بندی می کند.

 

12

تعین تکلیف

تعریف یک خاطره یا داستان در این مورد در هفته آینده در کلاس